Zeleni model priuštive stanogradnje omogućava najam stana već od 4,21 eura po kvadratnom metru
Predstavili smo danas Zeleni model stambene gradnje u svrhu jeftinog najma koji bi omogućio jedinicama lokalne samouprave brzu gradnju financiranu iz kredita uz cijenu održivog najma od već 4,21 eura po kvadratnom metru mjesečno. U ovom modelu kreditna zaduženja postoje samo formalno jer se gradnja financira kreditima banaka koji se vraćaju iz najamnine koju plaćaju stanari. Uz tržišnu kamatu od 4,05 posto i rokom na 30-40 godina, najam bi varirao između 5,13 – 6,93 eura po kvadratnom metru mjesečno a ako bi se dogovorila kamata od 2,5 posto uz isti rok mjesečni najam po kvadratnom metru bi varirao između 4,21 – 5,86 eura.
Zorislav Antun Petrović, predsjednik stranke i zastupnik u Skupštini Grada Zagreba, istaknuo je da su u ovom modelu investitori jedinice lokalne samouprave a cijena građenja bi bila otprilike etalonska cijena, odnosno oko 1.195 eura po kvadratnom metru. Jedinice lokalne samouprave odrekle bi se komunalnog doprinosa, koji u Zagrebu otprilike 20 eura po kvadratom metru građevine, dok je drugdje, primjerice u Karlovcu, otprilike dvostruko manji, te poklanjaju zemljište, koje obično čine desetak posto cijene građenja, istaknuo je Petrović. Gradovi bi digli kredite kod komercijalnih banaka na 40 godina, što fizičke osobe ne mogu, s počekom od dvije godine, koliko bi bilo potrebno da se izgrade nove zgrade i stave u funkciju, odnosno počnu naplaćivati najmovi. U strukturi najma bi se naplaćivalo iznos otplate kredita, otprilike pet posto troškova, komunalna naknada u visini 0,2 eura po kvadratnom metru te trošak održavanja zgrade u visini 0,7 eura po kvadratnom metru mjesečno. Ako bi kredit bio na 40 godina banke bi dobivale 3,69 eura po kvadratnom metru mjesečno, dakle najmoprimci bi plaćali 4,81 posto mjesečno, zaključio je Petrović.
Davor Petračić, vlasnik tvrtke koja održava stambene zgrade, upozorio je da bi cijena mogla biti i niža ako bi se u proces uključila i država i izmjenama Zakona o porezu na dodanu vrijednost omogućila izjednačavanje gradnje stanova za priuštivi najam s gradnjom poslovnih zgrada u koje investiraju privatne tvrtke. U tom slučaju se PDV ne plaća kod gradnje već se „prenosi porezna obveza“ smanjila bi se cijena građenja, a onda i cijena najma stanova za 25 posto. Ako se ne bi mogao sa bankama dogovoriti rok otplate od 40 godina nego 30 godina, mjesečni najam iznosio bi 5,55 €/m2 a transfer bankama iznosio bi 4,43€/m2 mjesečno.
Dinko Kulaš, predsjednik Glavnog foruma stranke, naglasio je da bi kriterije za pravo najma u ovim stanovima svaka jedinica lokalne samouprave mogla samostalno kreirati, a pravo najma bi moglo biti nasljedno. Otvorena je i mogućnost kupnje stanova nakon otplate kredita uz plaćanje PDV-a, s tim da bi se tako prikupljen novac mogao reinvestirati u gradnju novih stanova. Ključno je da se ovakvi objekti ne grade u centrima gradova kako bi se izbjegla nelojalna konkurencija privatnom kapitalu, ali svakako moraju biti u dosegu javnog prijevoza, naglasio je Kulaš te dodao da model ima i demografski učinak jer mladima omogućava samostalan život. Te objekte treba dati na upravljanje lokalnim tvrtkama koje se time bave da se ne bi generirali dodatni troškove zapošljavanja putem novoosnovanih agencija i fondova.